کمتر کسی است که نداند یک رزومه خوب تا چه اندازه برای موفقیت شما در استخدام مهم است. اینکه بدانید که چگونه می باید خودتان را معرفی کنید. سوابق خود را چطور قید کنید و از تجربیات کاریتان بگویید می تواند آینده شغلی شما را به طور کامل تغییر دهد. نوشتن یک رزومه کاری استاندارد و خوب شاید 70 درصد مسیر استخدام شما را تعیین کند. حال که به اهمیت نگارش رزومه پی بردیم باید بدانیم که چطور یک رزومه کاری خوب بنویسیم، رزومیتو در این مقاله به شما آموزش می دهد تا با رعایت چه نکاتی می توانید به یک رزومه کاملا ایده آل و بدون عیب و نقص دست یابید. اما قبل از هر چیزی لازم است بگوییم اگر به هر دلیل نمی خواهید یا زمان لازم برای آموزش نوشتن یک رزومه خوب را ندارید می توانید از رزومه ساز آنلاین رزومیتو برای ساختن یک رزومه آنلاین استفاده کنید.

کاربران با مطالعه مقاله نحوه نگارش رزومه کاری رزومیتو بعنوان یک رزومه ساز آنلاین حرفه ای خواهند توانست یک رزومه خوب و حرفه ای را برای خود بسازند. گاهی اوقات ممکن است از تخصص های مختلفی بهره مند باشید که برای این کار توصیه می شود برای هر تخصص و زمینه شغلی، رزومه مجزا بسازید. با ما همراه باشید تا با چگونگی نوشتن یک رزومه کاری آشنا شوید.

اهداف نوشتن یک رزومه

همانطور که گفته شده است رزومه یک ابزار درخواست کار می باشد و نشان دهنده مواردی خواهد بود که شما را به شغل مورد نظر می رساند.

 • نحوه برآورده نمودن اهداف شرکت
 • مشغول به کار بودن
 • برخوردار بودن از مهارت و تجربه بالا
 • برخورداری از آموزش مناسب
 • داشتن سطحی بالا برای کار مورد نظر

یک رزومه کاری نشان دهنده این موارد می باشد که کارفرما با مشاهده رزومه کاری شما از آنها مطلع می شود. بنابراین برای کسب یک شغل، داشتن رزومه الزامی می باشد و سعی نمایید با آگاهی کامل از نحوه نگارش یک رزومه کاری خوب، رزومه ای را طراحی داشته باشید تا مورد پسند کارفرما شغل مورد نظر قرار گیرد. در ادامه نکات مهم رزومه نویسی را بیان می نماییم و در نگارش رزومه خود به آنها دقت نمایید.

انتخاب بهترین مدل رزومه

برای نوشتن رزومه کاری قالب های مختلفی وجود دارد که به شغل و مهارت شما بستگی دارد که بهترین آن را می توانید مورد استفاده قرار دهید. این رزومه ها به ترتیب عبارتند از رزومه زمانی، رزومه مهارتی، رزومه هدفمند و رزومه ترکیبی که هر یک از آنها را برای شما توضیح خواهیم دارد.

در رزومیتو در زمان نوشتن این مقاله ۱۱ قالب استاندارد و کاملا حرفه ای ارائه شده که می تواند با توجه به شخصی سازی هایی که در زمان ساخت رزومه می توانید اعمال نمائید به صورت کامل قالب را با توجه به نیاز و سلیقه خود آنرا تغییر دهید.

رزومه زمانی

نگارش رزومه به ترتیب زمانی جزو روش هایی می باشد که اکثر کارفرماها آن را تایید می نمایند. نگارش این نوع رزومه اینگونه است، از آخر به اول طبق تاریخ سوابق و پیشینه درسی، مهارتی و شغلی خود را بیان می نمایید و این موضوع باعث می شود که رزومه کاری شما سرشار از جزئیات باشد.

رزومه مهارتی

برای شغل های مدیریتی رزومه مهارتی پیشنهاد می شود که نگارش آن بر مبنا مهارت های شغلی و توانمندی صورت می گیرد. در این رزومه چیزی که بسیار مهم است توانمندی در شغل مورد نظر می باشد و مدارک تحصیلی چندان اهمیتی ندارد.

رزومه هدفمند

نکته ای که باید در رزومه هدفمند رعایت شود اینکه برای شغل مورد نظر مدارک تحصیلی که ارتباطی با آن ندارد را نادیده بگیرید و سابقه شغلی خود را در ارتباط با شغل مورد نظر جدید بیان نمایید.

رزومه ترکیبی

در رزومه ترکیبی نوع نگارش بصورت داستانی خواهد بود یعنی اینکه تجربه و مهارت های بدست آمده از هر شغلی را همراه با سوابق شغلی خود بیان داشته باشید.

چیزهایی که در رزومه کاری باید نوشته شود

دانستن اینکه چه چیزهایی در رزومه باید نوشته شود و از هر اطلاعات بی ارزش به دور باشد بسیار اهمیت دارد. وقتی آگهی برای یک شغل از سوی یک شرکت منتشر می شود قطعا مواردی تحت عنوان مهارت و توانایی در آن آگهی بیان شده است و شما با مطالعه کامل آگهی از جزئیات آن مطلع شوید و در صورت برخوردار بودن آن مهارت ها می توانید در رزومه کاری به انها اشاره نمایید. یک رزومه خوب و موثر را برای شرکت مورد نظر طراحی داشته باشید یعنی اینکه کارفرما با مشاهده رزومه شما متوجه شود که چه قدم هایی می توانید برای شرکت آنها بردارید. بنابراین طولانی بودن رزومه کاری دلیلی بر قبولی رزومه شما نخواهد بود و باید رزومه ای موثر و خلاصه توسط شما تنظیم گردد.

در رزومه به توانمندی و مهارت های خود اشاره داشته باشید که این کار را به شکل های مختلف همچون نمودار و … نمایش دهید. رعایت این موارد سبب می گردد که رزومه شما بصورت یک رزومه کاملا موثر و حرفه ای طراحی گردد و در رسیدن به شغل مورد نظر بسیار اهمیت دارد.

ساختن یک رزومه خوب و عالی

تا اینجای کار شما مرحله اول رزومه خود را طراحی نموده اید و برای اینکه آن را تبدیل به یک رزومه خوب و عالی نمایید می بایست به ویرایش های متعدد آن بپردازید تا از هیچ گونه خطا و اشتباهی برخوردار نباشد. طریقه نوشتن رزومه کاری بسیار مهم است و آنقدر باید حرفه ای باشد تا کارفرما با خواندن جملات داخل آن دیدی خوب نسبت به شما پیدا کند.

نوشتن اهداف در رزومه کاری

چنانچه قصد نوشتن اهداف خود از انتخاب شغل و شرکت مورد نظر را دارید می توانید در قسمت پروفایل رزومه به آن اشاره نمایید. البته در بخش دیگر اطلاعات رزومه هم بعنوان مثال مهارت های شغلی می توانید از انگیزه خود صحبت نمایید. اهداف شغلی در رزومه در واقع نشان دهنده هدف های کاری شما در کوتاه مدت برای تصدی شغل مورد نظر است. شما به کارفرما نشان خواهید داد که به دنبال چه مقاصدی در این  شغل هستید.

مهارت های رزومه کاری

بخش مهارت ها برای همه کارفرما جزو بخش های مهم رزومه کاری به شمار می رود و از مهارت های مرتبط با شغل مورد نظر شروع به نوشتن نمایید تا در نگاه کارفرما مورد نظر نسبت به دیگر افراد بدرخشید. بنابراین دقت نمایید تا بخش مهارت های خود در رزومه کاری به بهترین شکل ممکن نگارش گردد.

چگونگی نظم و سازماندهی دادن به رزومه

اگر بخواهیم به اطلاعاتی که باید در رزومه به ترتیب لیست شوند اشاره نماییم اینگونه می باشد :

 • اطلاعات تماس
 • متن
 • لیست مهارت های مهم
 • لیست مهارت های فنی
 • اطلاعات و مشخصات شخصی
 • مدارک تحصیلی
 • سابقه شغلی

هر کدام از این موارد رزومه کاری حاوی نکاتی می باشد که خدمت شما کارجویان توضیح داده می شود تا بتوانید یک رزومه خوب و منظم را بسازید. رزومیتو بعنوان یک رزومه ساز حرفه ای همراه با قالب های بسیار منظم آماده، در کنار کارجویان می باشد و می توانید از امکانات آن استفاده داشته باشید.

اطلاعات تماس

منظور از اطلاعات تماس، نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و شماره تماس می باشد که باید در رزومه کاری خود بیان نمایید. پیشنهاد می شود اطلاعات تماس خود را در بخش پایین رزومه قرار دهید. در نوشتن اطلاعات تماس می بایست دقت کنید تا به طور دقیق از یک ایمیل استاندارد و یک شماره تماس که در دسترس است استفاده نمائید. استفاده از ایمیل هایی که آدرس های طولانی و عجیب و غریب دارند به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

متن

در بخش متن شما می توانید از خودتان بگویید و اینکه چه نتیجه هایی می توانید برای شرکت مورد نظر در شغل پیشنهاد شده داشته باشید. بعد می توانید به توانمندی و مهارت های مربوط به شغل مورد نظر نیز اشاره نمایید. در کل بخش متن بیانگر تجربیات کاری و مهارت های شماست.

مهارت های مهم

آگهی که برای یک شغل منتشر می شود لیستی برای بخش مهارت ها توسط شرکت مورد نظر ترتیب شده است و شما می بایست مهم ترین مهارت های خود که با مهارت های معرفی شده مربوط می گردد را بیان نمایید.

مهارت های فنی

اگر به مهارت هایی فنی چون برنامه نویسی، کار با ابزارها، آشنایی با نرم افزارها و …مسلط هستید می توانید در بخش مهارت های خود در رزومه اشاره داشته باشید.

اطلاعات و مشخصات شخصی

اگر می خواهید نشان دهید که برای شغل مورد نظر فردی مناسب هستید اما تجربه کاری ندارید می توانید از ویژگی های شخصی خود استفاده نمایید. سرعت کار، صداقت و قابل اطمینان بودن از ویژگی هایی می باشد که می توانید به آنها بپردازید.

سابقه شغلی

زمانی که می خواهید در مورد سابقه شغلی خود در رزومه صحبت نمایید ابتدا از آخرین شغلی که داشته اید شروع کنید و بعد به شغل های قبلی آن بپردازید. به جزئیات سوابق شغلی خود یعنی موقعیت های شغلی و تاریخ مشغول بودن هم اشاره نمایید. اگر سابقه شغلی نداشتید می توانید در مورد دستاوردهای خود در دانشگاه و دیگر کارها سخن بگویید. نکته ای که باید در اینجا در نظر داشته باشید اینکه حتما باید موقعیت های شغلی و دستاوردها با مهارت های لیست شده آگهی شغلی مرتبط باشد.

اصول نوشتن رزومه کاری

اصول نوشتن رزومه کاری  در واقع مواردی هستند که شما می بایست با رعایت آنها به ساخت یک رزومه کاری استاندارد نزدیک شوید. نوشتن رزومه کاری اصولی و استاندارد شرایطی دارد که تلاش نمودیم در این مقاله به تفسیر در مورد آن بحث کنیم، امیدواریم با مطالعه این مطلب کامل و مفید توانسته باشیم دانش تخصصی ساخت یک رزومه موفق را برای شما به اوج رسانده تا انشالله با علم به شرایط و مشخصات یک رزومه خوب همانند یک متخصص کارکشته به ساخت رزومه بپرازید. در زیر مورد وار مجددا به موارد مهم نوشتن رزومه کاری اشاره میکنیم که هر کدام جزو مهم ترین موارد هستند اشاره می نمائیم.

 • کامل بودن اطلاعات
 • به روز بودن اطلاعات و رزومه
 • صداقت در بیان محتویات و مطالب
 • انتخاب قالب مناسب با شغل
 • خلاصه بودن ( یک تا نهایتا دو صفحه )
 • پرهیز از دیزاین زیاد و شلوغ بودن
 • نوشتن رزومه مطابق با شرایط آگهی شغل

نکات مهم در ساخت رزومه کاری

در ساخت رزومه کاری می بایست دقت کنید که ترتیب نوشتن موارد در رزومه را رعایت نمائید. اطلاعات می بایست صحت و دقت داشته باشند و از ذکر مواردی که نمی توانید با سند و مدرک آنها را اثبات کنید به جد بپرهیزید. بوسیله آمار و اعداد از گفته ها و ادعاهای خود در مورد تجربیات و توانائی های خود حمایت نمائید. برای مثال اگر می گویید توانسته اید فروش یک شرکت را به عنوان فروشنده یا بازاریاب رشد دهید دقیق ذکر کنید که این افزایش چند درصد بوده است.

نتیجه گیری :

مطمئنا اکنون با مطالعه مقاله بالا اهمیت کار در طریقه نوشتن رزومه شغلی خوب و استاندارد را دریافته اید. حال که به مهم ترین نکات ساخت یک رزومه شغلی خوب پی برده اید قطعا وسواس شما برای تهیه بهترین و استانداردترین رزومه ممکن بیشتر نیز خواهد شد.همانطور که در بالا اشاره شد می توانید از امکانات رزومیتو جهت تهیه و ساخت یک رزومه اصولی بهره برده تا انشالله هیچ موردی را از قلم نیاندازید و با ساخت و ارائه یک رزومه کامل و حرفه ای به راحتی مرحله اول استخدام خود را پشت سر بگذارید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *